تنش در روابط رژيم آخوندي و عربستان سعودي

تنش در روابط رژيم آخوندي و عربستان سعودي

حملة عوامل رژيم و تخريب و به آتش‌كشيدن بخش‌هايي از سفارت عربستان در تهران و كنسولگري آن در مشهد

احضار سفير حكومت آخوندي در رياض

1451776552787_nadimi-5به دنبال آتش زدن سفارتخانه عربستان در تهران و احضار سفير رژيم آخوندي در رياض، تنش در روابط حكومت آخوندي و عربستان بالا گرفت.

عربستان سعودی رابطه دیپلماتیک با رژیم را قطع کرد و از همه ی دیپلماتهای رژیم خواست طی ۴۸ ساعت خاک عربستان را ترک کنند

عادل جبیر وزیر خارجه عربستان در یک کنفرانس مطبوعاتی با شرح چگونگی حمله عوامل رژیم ایران به سفارت و کنسولگری عربستان در ایران گفت:عربستان تصمیم  گرفت تا رابطه دیپلماتیکتش را  با رژیم ایران قطع کند همچنانکه تصمیم گرفت تا دیپلوماتهای رژیم را از عربستان اخراج کند.

وزیر خارجه عربستان افزود:‌حمله به سفارت عربستان نقض آشکار همه توافقات و معاهدات بین المللی است، رژیم ایران سابقه طولانی در حمله به سفارتخانه های خارجی دارد این حملات ادامه سیاست تجاوزگرانه رژیم ایران در منطقه است که امنیت و ثبات آن را به خطر انداخته است. رژیم ایران در منطقه دست به فتنه انگیزی و جنگ افروزی زده است.

عادل جبیر تاکید کرد:‌ما به رژیم ایران اجازه نخواهیم دار که امنیت ما را تهدید کند و از کسانی که ثبات منطقه را به خطر می اندازند حمایت کند.

در همين رابطه به دنبال حمله به سفارت عربستان در تهران توسط عوامل رژیم وزارت خارجه آمريكا حمله به سفارت عربستان در تهران را قويا محكوم كردو از رژيم ايران خواست حفاظت از سفارت عربستان در ايران را تأمين كند

شوراي همكاري خليج فارس، اردن، بحرين و امارات متحده عربي حمله به سفارت عربستان در تهران و  كنسولگري اين كشور در مشهد را به شدت محكوم كردند.

آنان در موضعگيريهاي جداگانه تأكيد كردند اين اقدام آشوبگرانه و بيانگر وحشي گري رژيم ايران است. كشورهاي عربي تصريح كردند حمله به سفارت خانه عربستان نقض آشكار قوانين بين المللي است

نبيل العربي دبيركل اتحاديه  عرب با تندترين عبارات حملات عليه سفارت عربستان سعودي را محكوم كرد  و آنرا نقض آشكار ميثاقها و عرف بين المللي دانست

دبيركل اتحادیه عرب همچنين در بيانية خود  از رژيم ايران خواست دخالت در كشورهاي عربي را متوقف كند.

منابع: تلويزيون العربيه، سايت وزارت خارجه آمريكا، تلويزيون الجزيره، شبكه تبليغات عربي، سي ان ان

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s