#مريم_رجوي: فاجعه بي آبي نتيجه عملكردهاي ضد ملي و چپاولگرانه #آخوندها و #پاسداران است

مريم رجوي:

فاجعه بي آبي نتيجه عملكردهاي ضد ملي و چپاولگرانه آخوندها و پاسداران است

  •    اولين قدم براي غلبه بر اين بحران بيسابقه استقرار دموكراسي و حاكميت مردم است
  • اعترافهاي تكاندهنده سركردگان رژيم به بحران آب و تلاش براي پنهان كردن علت واقعي

00e535ffa40ae3d9b4edce3a5f4a9cb2دبيرخانه شوراي ملي مقاومت طي اطلاعيه يي اعلام كرد خانم مريم رجوي، رئيس جمهور برگزيده مقاومت ايران، فاجعه بي آبي در ايران را نتيجه سياستهاي ضد ملي رژيم آخوندي و چپاولگري، سودجويي و فساد بي حد و حصر سردمداران اين رژيم و سپاه پاسداران و به هدر دادن سرمايه هاي كشور در پروژه هاي اتمي و صدور تروريسم و بنيادگرايي توصيف كرد. وي تاكيد نمود: اولين قدم براي نجات كشور از بحراني كه در تاريخ ايران بيسابقه است، سرنگوني فاشيسم ديني و استقرار دموكراسي و حاكميت مردم است.

براي حل اين بحران علاوه بر بسيج همه امكانات اقتصادي و صنعتي بايد پروژه هاي ضد ملي اتمي و صدور تروريسم و بنيادگرايي تعطيل شود و هزينه هاي كلان آنها به بازسازي و احياي منابع آبي اختصاص يابد. اما رژيم آخوندي كه تنها ارمغانش براي مردم ايران فقر، مرگ و نابودي سرمايه هاي ملي است تا بر سر كار است، به سياستهاي مخرب خود ادامه مي دهد و فاجعه بي آبي فراگيرتر و عميقتر مي شود.

سران رژيم پس از سالها سرپوش گذاشتن بر بحران بي آبي در ماههاي اخير كه اين بحران اكثر استانها و شهرهاي ايران را فراگرفته است، ناگزير به گوشه هايي از آن اعتراف مي كنند. آنها در عين حال علت واقعي را پنهان نموده و تلاش مي كنند اين وضعيت را به عوامل طبيعي نسبت داده يا با عبارات چند پهلو از قبيل برداشتهاي بي رويه و بهره برداري بسيار زياد از منابع، تقصير را به گردن مردم بيندازند يا حداكثر به سوء مديريت مقامات قبلي رژيم منوط كنند.

عيسي كلانتري، مشاور روحاني و دبيركل خانه كشاورز رژيم چند روز پيش اذعان كرد: «آب يك عنصر طبيعي تجديد پذير تلقي مي شود اما در ايران به دليل برداشتهاي بسيار زياد ديگر عنصر تجديدپذير نيست». وي گفت «ما حدودا 100 میلیارد متر مکعب آب تجدید پذیر در کشور داریم باید از این میزان40 میلیارد متر مکعب آب برداشت کنیم و حق برداشت بیشتر را نداریم، درحالی که ما امروز حدود 96درصد برداشت می کنیم که یک فاجعه است…به دلیل برداشتهای بیرویه از منابع طبیعی و آب، کشور … اکثر تالابها که منابع بسیار مهم زیست محیطی کشور بوده اند در این سالها از بین رفته و خشک شده اند»(خبرگزاري حكومتي ايرنا- 18 شهريور 1394).

او در روز 7 ارديبهشت 94 نيز گفته بود: «با بهره برداري از 97درصد آبهاي سطحي عملا تمام رودخانه ها» خشك و «ديگر آبي در طبيعت باقي نمانده است» و «در آینده نه‌چندان دور حدود 70‌درصد جمعیت باید از کشور مهاجرت کنند».

حميد چيت چيان، وزير نيروي رژيم، در روز 25 مرداد 1394 گفت: «سال به سال وضع آب بدتر مي شود و اگر چاره‌جويي نشود كشاورزان شغل خود را از دست داده، حاشيه نشيني بيشتر شده و از همه مهمتر امنيت غذايي به خطر مي افتد… تنها 7 هزار هكتار از باغهاي پسته خشك و تالابهاي اروميه، بختگان، گاوخوني و هامون خشك شده است». (روزنامه حكومتي جهان صنعت). وي سال قبل گفته بود: «در ایران ۶۰۹ دشت وجود دارد. ۲۹۶ دشت دارای بیلان منفی برداشت آب است و به نوعی می ‌توان گفت ۲۹۶ دریاچه مانند ارومیه در حال خشک شدن هستند» ( تسنيم خبرگزاري نيروي قدس- 28 شهریور1393).

محمود حجتي، وزير كشاورزي رژيم، گفت: «2 سال پيش 80 هزار هكتار از اراضي گلستان به زير كشت برنج مي رفت سال گذشته به 50 هزار و در سال جاري به 28 هزار هكتار كاهش يافت» (جهان صنعت 25 مرداد1394).

اسماعيل نجار، معاون وزیر کشور و رئيس سازمان مدیریت بحران، گفت: «520 شهر با بحران کمبود آب آشامیدنی مواجهند» (سايت حكومتي تابناك- 15 ارديبهشت 1394) . چند هفته بعد ستار محمودي، قائم مقام وزير نيرو، گفت سال گذشته 517 شهر داراي تنش آبي بودند. سال جاری 10 شهر اضافه شده است. سنندج، بندرعباس، کرمان، اصفهان و شرق تهران شرایط حادتری دارند (خبرگزاري فارس متعلق به سپاه پاسداران- 23 خرداد 1394).

بي آبي حتي مناطق پر آب كشور مانند مازندران را در برگرفته است. خبرگزاري حكومتي ايرنا در روز 13 تير 1394 نوشت: «كلاردشت در غرب مازندران، شهرستاني كه از چشمه سارهاي جوشان و نيز رودخانه پرآبي ‌نظير سردآبرود برخوردار است، اين روزها با كمبود شديد آب آشاميدني دست به گريبان است».

جواد هروی، عضو مجلس رژيم، گفت بحران آب مرزهای شرقی از جمله دویست روستای سیستان و بلوچستان را خالی از سکنه كرده است و تا پنج سال آینده هیچ ‌کس برای زندگی در مناطق شرقی کشور باقی نخواهد ماند» (8 مهر 1393.(

غلامرضا منوچهری، مشاور وزیر نیرو، گفت: «خشکسالی و تغییر اقلیم فقط ۱۰درصد در بحران کم آبی نقش دارد و ‌۹۰درصد به علت مصرف زیاد، افزایش جمعیت و فعالیت گسترده صنعت است. مصرف آب در ایران ‌دو برابر مصرف در جهان و از خط قرمز عبور کرده است» ( ايرنا- 6 مهر 1393).

يكي از دلايل عمده اين وضعيت سد سازيهاي بيرويه در سه دهه گذشته است. هم اكنون در ايران بيش از 550 سد وجود دارد كه بيش از 500 سد در دوران رژيم آخوندي بدون ارزيابي فني و به طور عمده توسط سپاه پاسداران و 300 شركت وابسته به آن ساخته شده است و از منابع عمده چپاول سردمداران رژيم است.

اين سدها درصد بسيار كمي از اراضي كشاورزي را آبياري مي كند و درصد بسيار كمتري از برق كشور را تأمين مي كنند، اما در عوض باعث شده اكثر رودخانه ها خشك، بسياري از زمينهاي كشاورزي اطراف رودخانه ها نابود و بخش زيادي از روستاييان بي خانمان و ناگزير روانه حاشيه شهرها شوند. بسياري از سدها با هدف آبرساني به صنايع تسليحاتي يا مراكز اتمي ساخته شده است و هدف برخي از آنها آبياري زمينها و باغات غصب شده توسط پاسداران و ارگانهاي حكومتي است كه به بهاي نابودي منابع طبيعي و از هستي انداختن بخشهاي وسيعي از مردم تمام شده است.

سد گتوند، يكي از بزرگترين سدهايي كه توسط رژيم ساخته شده و پاسدار احمدي نژاد آن را افتتاح كرد يك نمونه فاجعه بار است كه صدها هزار هكتار از زمينهاي كشاورزي خوزستان را به شوره زار تبديل كرده يا غير قابل استفاده نموده است و درياچه پشت سد به مخزن عظيم آب شور تبديل شده و به محيط زيست آسيب جدي مي رساند.

در كنار سد سازي و منحرف كردن نهرها و رودخانه ها حفر بي رويه چاههاي عميق توسط ارگانهاي حكومتي، باعث پايين رفتن سفره هاي زير زميني آب شده و در برخي مناطق دسترسي به آب را تقريباً غير ممكن كرده است.

ايجاد تأسيسات اتمي كه آب زيادي مصرف مي كنند در مناطقي مانند قم و نطنز و اصفهان كه از مناطق كم آب هستند، باعث تشديد بحران آب در اين مناطق شده است. يكي از دلايل خشك شدن زاينده رود تمركز صنايع نظامي در استان اصفهان و منحرف كردن آب اين رودخانه براي مصرف اين صنايع است. به طور متقابل، كمبود آب صنايع حياتي را تحت تأثير قرار داده است. به گفته ناصر موسوی، عضو مجلس رژيم، بي آبي صنعت فولاد در اصفهان را دچار رکود كرده و با 40درصد ظرفیت کار می‌کند (خبرگزاری خانه ملت- ۲۱ شهریور 1393).

سدسازي و منحرف كردن رودخانه ها به خاطر اهداف نظامي و حكومتي بسياري از تالابها و درياچه ها مانند اروميه، هامون و بختگان را خشك كرده كه معيشت مردم اين مناطق و وضعيت محيط زيست را به وضعيتي فاجعه بار دچار ساخته است.

به گفته مسئول پارك ملي بختگان «خشک شدن دریاچه۱۲۰ هزار هکتاری بختگان، سبب ایجاد توفانهای نمکی و ایجاد بيماريهاي مختلف براي مردم» و باعث «شوری زمینهای کشاورزی شده است. اين درياچه باعث افزایش رطوبت هوا و در نتیجه ثمردهی درختان انجیر، بادام و زیتون می شد و با خشک شدن کامل آن، باغداران دچار مشکل شده اند. اين دریاچه زیستگاه فلامینگو، تنجه، اگرت، کاکایی،کفچه نوک، پلیکان مرغابی، غاز و درناهایی است که از روسیه و سیبری به ایران مهاجرت می‌کنند» (رسانه هاي حكومتي-20تير94).

به گفته کارگزاران رژیم، دو سوم تالاب هورالعظیم در خوزستان که یکی از غنی‌ ترین و پرتنوع ‌ترین تالابهای منطقه است، خشك شده است. امري كه باعث از ميان رفتن دهها روستا و بي خانمان شدن هزاران روستايي و توفانهاي شن شده است چيزي كه يكي از عوامل جدي افزايش گرد و غبار در خوزستان به 20 برابر سطح معمول است.

مقاومت ايران از عموم مردم به ويژه جوانان مي خواهد با شعار «آب، آب، حق مسلم مردم ايران است» در مقابل سياستهاي ضد مردمي رژيم آخوندي و سوء استفاده هاي سپاه پاسداران از منابع آبي كشور، منجمله سد سازي هاي ويرانگر ايستادگي كنند و اجازه ندهند بيش از اين كشور را به نابودي بكشانند.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s