ایران: تشدید سرکوب کولبران زحمتکش در نقاط مرزی… فراخوان به مردم براى يارى كولبران و به مجامع بين المللى براى محكوميت اقدامات سركوبگرانه

ایران: تشدید سرکوب کولبران زحمتکش در نقاط مرزی

فراخوان به مردم براى يارى كولبران و به مجامع بين المللى براى محكوميت اقدامات سركوبگرانه

download

در شامگاه ۸ مردادماه، نیروهای سركوبگر گروهی از کولبران زحمتكش را در اطراف روستای “دوله‌بی” سردشت هدف تیراندازی قرار دادند که در نتیجه یک کولبر به نام”آزاد مینه عبدولی به شدت زخمی شد.

در روز ۷ مردادماه گروهی از کاسبکاران خرده پا در بانه که با کولبری و فروش جنس روزگار می گذرانند، مورد تهاجم نيروى سركوبگر انتظامى قرار گرفتند. یک کاسبکار جان‌باخت و دو تن دیگر به شدت زخمی شدند.

قبل از اين نيز در ۴ تیرماه یک کولبر از اهالی سردشت به نام کریم محمد امین‌زاده در اثر شلیک مستقیم نيروهاى سركوبگر جان باخت و یک کولبر دیگر به نام محمد احمدیان به شدت زخمی شد.

در روز۸ تیرماه دو کولبر اهل شهرهای سردشت و پیرانشهر در پی شلیک مستقیم مزدوران و انفجار مین به شدت زخمی شدند.

بنا بر گزارشها بیش از ٦٨ هزار کولبر در استانهای مرزی كار مى كنند که ١٦ تا ١٨ هزار نفر از آنها در پیرانشهر و سردشت هستند.

سرکوب و به رگبار بستن کولبران که به خاطر بيكارى و براى رفع گرسنگی و تأمين حداقلهای زندگی خود و خانواده هایشان تن به این کار دشوار می دهند، در حالی صورت می گیرد که بنا بر اذعان حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو مجلس رژیم حجم معاملات قاچاق ۲۵ میلیارد دلار، یعنی سه برابر بودجه عمرانی کشور است. به گفته وی قاچاق کالا و ارز باعث بیکاری ۸۰۰ هزار نفر شده است (رسانه های حکومتی-۳۰خرداد۹۵).معاملات کلانی كه سرنخ آن دست خامنه اى و سپاه پاسداران و دیگر دستگاههاى امنيتى و اطلاعاتى تحت امر او است.

مقاومت ایران در یک کنفرانس مطبوعاتی در لندن در ۱۷ اسفند ۹۵ اطلاعات ۹۰ اسکله یعنی حدود ۴۵درصد اسکله های کل کشور را که براى قاچاق هاى كلان مورد استفاده قرار مى گيرد، فاش كرد. اين اسكله ها به طور عمده در اختيار س‍پاه پاسداران قرار دارد.

مقاومت ایران عموم مردم به ويژه جوانان مناطق مرزى را به يارى كولبران زحمتكش و حمايت و همبستگى با خانواده قربانيان فرا مى خواند و از مجامع بين المللى مدافع حقوق كارگران و زحمتكشان خواستار محكوميت قاطع رژيم آخوندى به خاطر جناياتش در حق زحمتكشان ايرانى است.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s