در وحشت از گسترش اعتراضات و تجمعات، رژيم جعفر عظيم زاده را آزاد كرد

در وحشت از گسترش اعتراضات و تجمعات، رژيم جعفر عظيم زاده را آزاد كرد

13507116_10206460208726208_1216115820838798814_nبه دنبال فراخوان عفو بين الملل براي آزادي زنداني سياسي جعفر عظيم زاده كه از 64 روز پيش در اعتصاب غذا به سر مي برد و كمپين سراسري و ساير اعتراضات داخلي و بين المللي و همچنهين تجمع زندانيان سياسي سابق و گروههايي از فعالان مدني در بيمارستان سينا در تهران، به گزارش برخي منابع داخلي وي در ساعت هشت امشب به وقت تهران (پنجشنبه شب 10 تيرماه 30 ژوئن) آزاد شد. همسر وي قبلا طي مصاحبه يي اعلام كرده بود كه با اين كه وثيقه درخواستي سپرده شده است رژيم از آزاد كردن جعفر عظيم زاده خودداري مي كند

روز گذشته  9 تیر1395 سازمان عفو بین الملل فراخوان فوری برای نجات جان فعال کارگری و زندانی سیاسی جعفر عظیم زاده داده بود. عفو بين اللملل با عنوان «زنداني فعال كارگري سلامتي و زندگيش در معرض خطر است » خاطرنشان كرده بود «جعفر عظيم زاده فعال اتحاديه كارگري، ر‌ئيس اتحاديه آزاد كارگران ايران، در روز 27ژوئن به دنبال دو ماه طولاني در اعتصاب غذا، هوشياري خودش را از دست داد .او از زمان 18ژوئن با توجه به وخامت وضعيت سلامتی اش در بیمارستان بستری شده است، اما او در معرض خطر اين است كه به زندان اوين تهران باز گردانده شود، جائيكه زندگي او ممكن است در معرض خطر قرار بگيرد. او يك زنداني عقيدتي است.

13529029_1727565717496172_2951394165122404552_nفعال اتحاديه كارگري و زنداني عقيدتي جعفر عظيم زاده، يك جوشكار و رئيس اتحاديه آزاد كارگران ايران، هوشياري خودش را چند بار از زمانيكه در 18ژوئن از زندان اوين به بيمارستان سينا در تهران منتقل شد ، از دست داده است، جائيكه كه او شش سال دوره زندانش را در ارتباط با فعالیت های صلح آمیز اتحادیه گذراند . سلامتي او بعد از شروع یک اعتصاب غذای نامحدود كه از تاریخ 29 آوریل آغاز كرد، وخيم شد. او در 1 می قبل از روز جهانی کارگر در اعتراض به دستگیری و محکومیت خود و دیگر اعضای اتحادیه های کارگری و معلمان با اتهامات ساختگی مربوط به امنیت ملی; سرکوب مجامع و اعتصابات مسالمت آمیز اعضاي اتحادیه کارگری؛ ممنوعیت سازماندهی مستقل برای روز جهانی کارگر و روز جهاني معلمين; و وجود مستمر دستمزدي که زیر خط فقر قرار دارد، شروع به اعتصاب غذا كرد. جعفر عظيم زاده خوردن غذا و دارو را در بيمارستان قبول نميكند و رد ميكند . اما به پزشکان اجازه وصل مایعات داخل وریدی را داده است. علاوه بر از دست دادن هوشياري، او دچار طپش قلب، خونریزی روده و کلیه، مشکلات مثانه و ادراری; همچنين دچار بی حسی در سمت چپ بدن خود شده است. دادستان کل تهران درخواست خانواده اورا برای کمک رد کرده است، ودر ضمن گفته است كه او هيچ اقدامي نخواهد كرد، حتي اگرجعفرعظيم زاده بخواهد بميرد. اين پاسخ با وجود نامه ای از سازمان پزشکی قانونی ایران (ارگان قانونی دولت) است كه اعلام کرده جعفر عظیم زاده باید براي مرخصی پزشکی آزاد شود.

جعفرعظيم زاده براي اولين بار در تاريخ 30آوريل 2014 دستگير شده بود. مقامات امنيتي او را ، در بند 209 زندان اوين، قبل از اينكه او با وثيقه آزاد شود به مدت 46روز و بدون دسترسي به وكيل يا خانواده اش نگهداشتند. 

او در ماه مارس سال 2015 پس از محاكمه ناعادلانه در دادگاه انقلاب در تهران به شش سال زندان محكوم شده بود كه او را به اتهام تبليغ عليه نظام و تجمع وتباني براي ارتكاب جرم عليه امنيت ملي محكوم كردند. او همچنين ممنوعيت دو ساله در عضويت در احزاب سياسي و اجتماعي، گروه ويا تعاوني و كار در فضاي مجازي ، رسانه ها و مطبوعات دريافت كرد .

او سپري كردن دوران محكوميت خود را از تاريخ 8نوامبر 2015 شروع كرد».

خبر آزادي وي در حالي اعلام مي شود كه قرار بود صبح فردا جمعه جمعی از فعالان مدنی در بیمارستان سینا تجمع کنند به گزارش منابع داخلي جعفر عظیم زاده با قول اعاده دادرسی، رسیدگی عادلانه به پرونده و مرخصی قابل تمدید به اعتصاب غذای خود پایان داد و از زندان آزاد شد.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s